bayrak

TÜRKİYE, DÜNYADA BİR ADIM ÖNDE!

Pazar, 11 Mart 2012 12:47 Şükrü BULUT Hit: 1977
Yazdır PDF

manset1Gümüşhane-Bayburt Barosu Kadın Komisyon Yüksek Kurulu Başkanı Av. Arzu Topuz, www.gundem29.com 'a   konuştu:

Gümüşhane-Bayburt Barosu Kadın Komisyon Yüksek Kurulu Başkanı Av. Arzu Topuz, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü gundem29 'a verdiği röportajla değerlendirdi. gundem29.com muhabiri Ahmet Öksüz ile röportajında, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve kadın hakları hakkında bilgi veren Topuz, “Kadın hakları konusunda Türkiye, dünyada bir adım öndedir’ dedi.

Ahmet Öksüz: Kadın hakları denilince ne anlıyorsunuz?

ARZU TOPUZ: Kadın hakları denilince öncelikle sosyal, siyasi ve ekonomik yasaların tanınmasında ayrımcılığın ortadan kaldırılarak, kadın-erkek eşitliğini esas alan bir kavramdır. Dünyada son yüzyılda büyük önem kazanmış,  Çeşitli kurum ve kuruluşlar kadınların karşılaştığı sorunların çözümlenmesi ve ayrımcılığın giderilmesi adına önemli çalışmalar yapmıştır. Bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi adına son yıllarda yapılan kutlamaların da daha kapsamlı olduğunu görüyoruz.10 TÜRKİYE, DÜNYADA BİR ADIM ÖNDE!

Ahmet Öksüz: Türkiye’deki kadın sorunları nasıl çözümleniyor?

ARZU TOPUZ: 1926 yılında medeni kanunun yürürlüğe girmesiyle kadın haklarında önemli bir adım atılmıştır. Özellikle de kadın-erkek eşitliği adına. Erkeklerin çok eşliliği ve Tek taraflı boşanmaya ilişkin düzenlemeler kaldırılmış, Kadınlara boşanma ve velayet hakkı verilerek dini nikah yerine resmi nikah esas alınmıştır. Daha sonra kadınlara 1930 yılında belediye seçimlerinde seçme, 1933 yılında da muhtar seçimlerine katılma, akabinde 1934’te de anayasada yapılan bir değişiklikle seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.  O tarihlerde birçok Avrupa ülkesinde bu haklar kadınlara tanınmamışken Türkiye bu bakımdan dünyada bir adım önde gitmiştir.

Ahmet Öksüz: Sizce ülkemizin önemli mevkilerinde kadınlara yeterince yer veriliyor mu?
ARZU TOPUZ: Kadınlara 1934 yılında seçme ve seçilme hakkının 
verilmesinden sonra 1935 yılında bu haklar kullandırılmış Ve o zaman 350 kişilik TBMM’ye 18 tane kadın Milletvekili girmiştir. Aradan 76 yıl geçti ve son seçimlerde TBMM’de kadın Milletvekili sayısı 78’e çıktı. Bu oranda meclisin % 14.2’sine gelen bir rakam.  Tam anlamıyla kadınların özellikle siyasi hayatta var olduklarını söylememiz biraz zor. Mecliste bir takım komisyonlar var. Bu komisyonlardan sadece Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonundaki başkan bir kadın olup şu an 21 bakan arasında sadece bayan olan bakanımız  Aile ve Sosyal  Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin hanımefendidir. Kadınlarımızın siyasi arenada fazla görünmediğini tespit etmekle birlikte kadın kontenjanların arttırılması konusunda çalışmalar olmasını da sevindirici buluyoruz. Yapılacak yeniliklerle kadınların her alanda daha iyi imkanlara kavuşacağını umuyoruz.

Ahmet Öksüz: Kadın haklarıyla ilgili seminerler düzenliyor musunuz?

ARZU TOPUZ: Baromuz kapsamında Kadın Hakları Komisyonu 2009 yılında kuruldu. Şuan baromuzda fiilen çalışan 7 bayan Avukatımız bulunmaktadır. Kadın haklarıyla ilgili olarak her yıl baro kapsamında bir program yapıyor ve konferanslara iştirak ediyoruz.  Bu yılda Torul ilçesinde yapılan konferanstan  sonra Bayburt Adli Yardım Hizmet binamızda da bir programımız olacaktır. Toplumun bilinçlendirilmesi adına açıklamalar yapılacak. Halkımıza açık bir program olacaktır. İlerleyen yıllarda da daha etkili seminerler yapmayı da düşünüyoruz.

Ahmet Öksüz: Gümüşhane-Bayburt Barosunun kadın haklarıyla ilgili faaliyetlerini nasıl buluyorsunuz?

ARZU TOPUZ: Önümüzdeki yıl içerisinde özellikle kendi dalında tanınmış kadın katılımcılar eşliğinde bir panel yapmayı düşünüyoruz.  Baromuz gerek internet sitemizde yayınlanan gerekse basın yer alan haberlerden de görüleceği üzere birçok aktiviteye imza atmıştır. Bu konuda Bölge Barosu olarak büyük çaba sarf edilmektedir. Gerek baromuzun fiilen  gerekse Denge Hukuk Derneğiyle birlikte yaptığı paneller ve seminerler  açısından   sivil toplum örgütü olarak çok faydalı  girişimlerde  bulunduğunu ve Halkımızın da bu konuda  baromuzun çalışmalarının beğendiğini düşünüyorum..

Ahmet Öksüz: Türkiye’de kadın haklarının yeterince korunduğunu düşünüyor musunuz?

ARZU TOPUZ: Türkiye’de kadınların bir takım problemleri var. Bunların bazıları: İş hayatında karşılaştıkları ayrımcılık, hukuki düzenlemelerde kadınların haklarının tam anlamıyla tanınmaması ve gündem konusu olan kadına yönelik şiddet.  Bunların telafi edilmesi adına çok şeyler yapılabilir. Toplum adına hukukçular olarak bize ve tüm sivil toplum kuruluşlarına bu konuda önemli görevler düşüyor.  Kadın haklarının sorunları sadece 8 Mart olarak düşünülmemeli, yılın her günü bu haklar göz önünde bulundurularak çözüm yolları üretilmelidir.

Ahmet Öksüz: Başörtüsü konusunda neler söyleyeceksiniz?

ARZU TOPUZ:Şuanda başörtüsü konusunda üniversitelerde hiçbir sorun bulunmamakta. Kız öğrencilerimiz rahatlıkla okula girip çıkabiliyorlar.30 TÜRKİYE, DÜNYADA BİR ADIM ÖNDE!Başörtüsü takmayan kız öğrencilerimizin okul içerinde ne kadar rahat davranma hakkı varsa, başörtüsü takan kız öğrencilerimizde aynı hakka sahiptir. Eğitimin engellenmemesi adına başörtüsüne eğitim kurumlarında serbest bırakılması gerekir. Zaten yapılan uygulamalarda bu doğrultuda olmuştur. Bu zamana kadar da hiçbir sıkıntı yaşanmamıştır, bundan sonrada bu konuda bir sorun yaşanacağını sanmıyorum.

Ahmet Öksüz: Bayan avukatlar olarak yurt içi ve yurt dışı geziler düzenlemeyi düşünüyor musunuz?

ARZU TOPUZ: Küçük bir baromuz olduğu için baromuzun büyük bütçeli geziler düzenleyecek maliyete sahip olduğunu düşünmüyorum. Ama başka barolardan bize her sene bir davet yapılmakta. Bizde her yıl kendi bünyemizde bir takım programlar  yapmaya çalışıyoruz. Kadın Hakları Komisyonumuz yeni kurulduğu için önümüzdeki yıllarda daha da büyüterek, geliştirerek programlar yapmayı düşünüyoruz.

Ahmet Öksüz: Kelkit’teki kız çocuklarının eğitim düzeyi ne durumda?

ARZU TOPUZ: Kız çocuklarının okullaşma ve okula devam oranı 2011 verilerine göre %90’ları aştığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte de görüyoruz ki bölgemizdeki eğitim seviyesinin yükseldiğini, kız çocuklarının okumasına ailelerin önem verdiğini ve teşvikte bulunduğunu görüyoruz. Buda bizim için sevindirici bir durum. Kız çocukları ne kadar okursa ve ekonomik güçlerini ellerine alırlarsa hem kendileri hem yetiştirecekleri çocukları adına büyük bir kazanım olacaktır.

Ahmet Öksüz: Kadına şiddet konusu hakkında neler söyleyeceksiniz?

ARZU TOPUZ: Bununla ilgili 1998 yılında çıkarılan 4320 sayılı ailenin korumasına dahil bir kanun var. Bu kanun  aile içi şiddete maruz kalan aile bireylerinin korunmasını amaçlayan bir kanun. Aile içi şiddete maruz kaldığını söyleyen kişinin bizzat kendisi ya da Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine aile mahkemesi hakimi, işin mahiyetine göre bir takım tedbirler alıyor. Bu başvurular harca tabi değil.  Vatandaşımızın masraf yapması gerekmiyor bu konuda.  Bu kanun titizlikle uygulanmakta ve özellikle şiddete maruz kalan kadınlar için büyük bir önem arz etmektedir.

Ahmet Öksüz: Baro olarak Kelkit’te yapmak istediğiniz faaliyetler var mı?

ARZU TOPUZ: Baro olarak yapacağımız programları Kelkit’te de yapmak isteriz. Ama bizim bir yer sorunumuz var. Yer sorununu çözebilirsek büromuzu hizmet binasına dönüştürmeyi hedefliyoruz.  Bununla ilgili de başkanımız Av. İsmail Taştan’ın desteği var. Binamızı temin ettikten sonra paneller, konferanslar ve başka sosyal faaliyetleri gerçekleştirmek adına güzel bir hizmet yapmayı düşünüyoruz. Baromuza yakışan hizmeti Kelkit halkına en iyi şekilde vermeyi amaçlıyoruz.

Ahmet Öksüz: Gümüşhane Denge Hukuk Derneği Başkan Yardımcısı olarak, derneğin çalışmaları hakkında neler söyleyeceksiniz?

ARZU TOPUZ: Denge Hukuk Derneği de çok yeni bir dernek. Daha çocuk konumunda diyebiliriz. Ama buna rağmen yaptığı panellerle kısa sürede adını duyurdu.  Gümüşhane halkından da faaliyetler adına destek aldığını görüyoruz. Kısa sürede büyük işler yaptık ve derneğimizin daha da etkin hale geleceğini düşünüyoruz.

Ahmet Öksüz: Buradan kadınlara iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

ARZU TOPUZ: Baromuz adına ve bayan avukatlar olarak sonuna kadar kadın haklarının savunucusu olacağız. Bu konudaki etkinliğimizi daha da arttıracağız. Kadınlara sosyal, siyasi ve ekonomik anlamda daha iyi imkanların sağlanması dileğiyle baromuz ve şahsım adına tüm kadınların dünya kadınlar gününü kutluyorum.

 

hergün yeni bir film

googlesocial twitsocial facesocial

Haber Verme Hattı.

0.534.938.17.13 & admin@gundem29.com