bayrak

Saadet Partisi İktidara Gelecek

Pazartesi, 12 Mart 2012 13:08 Şükrü BULUT Hit: 1733
Yazdır PDF

manset2Gümüşhane Saadet Partisi İl Başkanı Av. Akın Demir, gundem29.com’a Konuştu.

Gümüşhane Saadet Partisi İl Başkanı Av. Akın Demir, gundem29.com Gümüşhane Muhabiri Ahmet Öksüz ile röportajında Türkiye gündemindeki konuları değerlendirdi. AK Parti’nin izlemiş olduğu zikzak politikalar, Saadet Partisi’ni tekrar iktidar yapacak, dedi.

AHMET ÖKSÜZ: Oluşturulacak Sivil Anayasa hakkında neler söyleyeceksiniz?

AKIN DEMİR: Sivil Anayasa öncelikle beklentimizdir.  Anayasa, milletin iradesini yansıtmasıdır. Tabi ki de Türkiye Cumhuriyeti’nin çeşitli dönemlerinde, çeşitli anayasalar yapıldı. Son olarak 1982 Anayasası’na şahit olduk.  1982 Anayasası darbe sonrası döneme rastladığı için, askeri vesayetin altında hazırlanmış ve demokratik hukuk devleti ilkelerinden ziyade baskıcı otoriter anlayışın hakim olduğu bir anayasayı ifade ediyordu. Şimdi 2000li yıllardayız, aradan çok zaman geçti ve görüldü ki 1982 Anayasası  Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk milletinin beklentilerine, gereksinimlerine ve ihtiyaçlarına yetmiyor.  Bu anlamda şuan ki anayasada bir çok defa değişiklik yapılmıştır. Halkın görüşünün ve milletin beklentilerinin  yansıtıldığı ve resmedildiği anayasa öncelikli beklentimizdir. Bu yönde yapılacak bütün çalışmalara da  Saadet Partisi ve Gümüşhane teşkilatı olarak destek veriyoruz.

AHMET ÖKSÜZ: Cumhuriyet rejimi, oluşturulacak yeni anayasayla zarar görür mü?

AKIN DEMİR: Cumhuriyet, belli bir kesimin değil halkın rejimidir. Cumhuriyet, halk iradesidir. Milletin iradesinin yansıtıldığı bir rejimdir. Haliyle bu anayasanın Cumhuriyetimiz için olmazsa olmazıdır diye düşünüyorum.

AHMET ÖKSÜZ: Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

AKIN DEMİR: Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği için bir anayasaya  ihtiyacımız vardı. Bunun içinde gerekli çalışmalar yapılmakta. Bu çalışmaları da halkımız yıllardır beklemekteydi. Cumhuriyetin ve halkın beklentileri birbirine çok yakın.  Anaysa hazırlık sürecinde de şunu görüyoruz ki, toplum büyük bir oranda beklenti içinde. Bu sebeple yeni anayasayla Türkiye kendine yeni bir güç, yeni bir enerji katacaktır. 21. Asra ayaklarının üzerine daha sağlam basabilen bir Türkiye olacaktır.

AHMET ÖKSÜZ: Eğitimde 4+4+4 sistemi hakkında neler söyleyeceksiniz?

AKIN DEMİR: 28 Şubat sürecinin en büyük yıkımlarından birisi de eğitim sistemine yönelik yapılan 8 yıllık kesintisiz eğitimdir.  Tabi bu 28 Şubat sürecinin eğitime vermiş olduğu zararlar, telafi edilebilecek seviyede değildir. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin 15 yıllık kaybına neden olmuştur. Bunda da eğitim sistemi tamamen çökmüştür. Haliyle şuan Türkiye’de  akil insanlar, devlet yöneticileri kafalarını ellerinin arasına alıp düşünmeye başladılar.  Teklif edilen bu eğitim sistemi, Türkiye halkına daha uygun olacağına ve bir çok alanda daha çok fırsat tanıyacağını düşünüyorum.

AHMET ÖKSÜZ: Peki bu eğitim sistemindeki değişimi muhalefet partiler, bu ülke şeriata gidiyor diye nitelendiriyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

AKIN DEMİR: Bu tamamen niyet okumaktan başka bir şey değildir. Böyle bir şey düşünmek çok yanlıştır. Bu toplumun eğitim sistemiyle şeriata bağlanması da çok yanlıştır. Bahsettiğimiz gibi öğrencilerimizin daha özgür yetişmesini ve daha serbest alan tercihi yapmasını sağlayan bir sistemdir. Bu düşünce topu taca atmaktan başka bir niyeti olmayan anlayıştır.

AHMET ÖKSÜZ: 28 Şubatla süreciyle ilgili neler söyleyeceksiniz?

AKIN DEMİR: 28 Şubat süreci yaşanıyorken, ben üniversiteye hazırlanıyordum. Bu süreçte gerek o döneme şahitliklerimle ve gerekse daha sonraki süreçte gördüklerim, okuduklarım ve buna ilişkin dinlediklerimle tamamen birileri tarafından tezgahlanmış ve Türkiye Cumhuriyeti’nin başarılı bir hükümetini iktidardan uzaklaştırabilmek için yapılan bir tezgahtır.  Son süreçte, bilhassa bu sene medya ve sermaye çevresinde yapılan yorumlar, geçmişteki hatalara ilişkin öz eleştiriler, özellikle Mehmet Ali Birand’ın 28 Şubatla ilgili yapmış olduğu belgeselindeki değerlendirmeler, bu süreci açıklığıyla anlatmıştır. Bu süreç üzerinde çok daha konuşulup tartışılacaktır. Türkiye’ye getirmiş olduğu sıkıntıları herkes ifade edecektir.

AHMET ÖKSÜZ: 28 Şubat süreci neden Rahmetli Erbakan hayattayken gündeme gelmedi de vefatından sonra gündeme geldi? Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

AKIN DEMİR: 28 Şubat, Rahmetli Erbakan hoca döneminde gündeme geliyordu ama bu kadar yaygın ve geniş bir şekilde karşılık bulmuyordu. Tabi Ak Parti süreciyle birlikte, Türkiye Cumhuriyeti demokratikleşme ve sivilleşme adına büyük bir yol kat etmiştir. Bu anlamda Ergenekon operasyonları, Balyoz, Ay Işığı buna benzer darbe planları ortaya çıkarıldı. Ak Parti sayesinde insan hak ve özgürlükleri bir aşama kat edilmiştir. Buda bu sürecin daha rahat, daha geniş konuşulmasına ve daha rahat eleştirilmesine fırsat verdiğini düşünüyorum.

AHMET ÖKSÜZ: Saadet Partisi’nin düşüşünün nedeni nedir?

AKIN DEMİR: Saadet Partisi Milli Görüş geleneğinin son partisidir. Rahmetli Erbakan Hocamızın iddiaları, misyonları kırk yıldır net ve aynı azimle devam etmektedir. Saadet Partisi son dönemde sandıkta beklediği karşılığı bulamamaktadır. Bu durumun en başta gelen faktörü AKP’yi halkımız hala Milli Görüş’ün bir ürünü olarak görmesidir. Haliyle şuan ki mevcut iktidara bu anlamda Milli Görüş tabanının kaydığını görmekteyiz. Onun dışında mevcut iktidarın olumlu icraatları da vatandaşlarımızı AKP’ye yöneltmiştir. Saadet Partisi şunu sürekli ifade etmeye çalışıyor, dünyada ki sömürü düzenini sömürü anlayışını yıkabilecek, ortadan kaldırabilecek enerjisi olan bir teşkilattır.

AHMET ÖKSÜZ: Türkiye’de ki özelleştirmeler hakkında neler söyleyeceksiniz?

AKIN DEMİR: Türkiye’de ki özelleştirmeler, Türk ekonomisine ve Türk tarımına büyük darbe vurmuştur. Buda en fazla AKP icraatları açısından eleştirdiğimiz hususiyetlerden birisidir. Gerek Yunanlıların gerek Türkiye’nin bel kemiği olan sanayi teşekküllerinin, bankaların, sigorta şirketlerinin özelleştirilmesi Türk ekonomisinin yabancıların eline kaymasına ortam hazırlamıştır. Bu anlamda AKP’yi başarılı bulmuyoruz.  Dış siyaset açısından da baktığımızda AKP’nin devamlı zikzaklar çizdiğini görmekteyiz. Sayın Başbakan, NATO’nun Libya’da ne işi var diye bir açıklaması oldu. İki hafta sonra da NATO oraya gitmelidir diye açıklaması oldu. Dün dediğini bugün tutmadığı, gitgellerin yaşandığı bir dış politikaları var. Halkımızda AKP’yi hala Milli Görüş’ün bir  parçası olduğunu gördüğü için oy vermektedir.

AHMET ÖKSÜZ: Peki AKP’de ki bu zikzaklar, Saadet Partsi’nin tekrardan yükselişine neden olur mu?

AKIN DEMİR: Ak Parti’nin bu zikzakları kendisini bitirecektir. Çünkü bu politikayla, bu anlayışla birlikte ülkenin düze çıkması  ve refahını beklemek mümkün değildir. Haliyle halkımızın Ak Parti’de ki beklentilerini bulamayışı her geçen gün gittikçe artmaktadır. Gerek hayat pahalılığı gerekse memur, işçi ve emeklinin almış olduğu zamlar AKP’ye olan güveni sarsmaktadır.  Bu anlamda Saadet Partisi tekrar güçlü dönemlerine kavuşup iktidar olacağız. Çünkü Saadet Partisi teşkilatları çok güçlü ve ayakta. Kendimizi halka daha fazla anlatacağız ve daha fazla göstereceğiz.

AHMET ÖKSÜZ: Saadet Partisi’nin gelecek seçimlerdeki stratejisi hakkında bilgi verir misiniz?

AKIN DEMİR: Biz seçimlerde her zaman iktidar olabilmek için yola çıkmışızdır. Her seçimde Saadet Partisi iktidar olacaktır, olmalıdır bu anlayışla bütün seçimlere girmişizdir. Teşkilat çalışmalarına çok önem vermişizdir.  Önümüzdeki seçimde daha önce hiç oy kullanmamış, yeni oy kullanacak, sabit bir fikre ulaşmamış daha açık olan bir seçmen kitlesine yönelik çalışmalarımız olacak. Yeni stratejimiz buna göre şekillenecektir.

AHMET ÖKSÜZ: Gümüşhane’de siyasetin işleyişi nasıl?

AKIN DEMİR: Gümüşhane’de iki tane Milletvekilimiz var mevcut iktidarda. Belediyelerimizin çoğu mevcut iktidarda. Bu anlamda kamu kurumlarının şekillenmesi de mevcut iktidarın anlayışı doğrultusunda oluyor. Haliyle muhalefette olan bir partinin siyaset yapması hakikaten çok zor. Her zaman doğruları ifade ederseniz,  eleştirileriniz akıllıca olursa, bu anlamda hiçbir ayrımcılıkla karşılaşmıyoruz.

AHMET ÖKSÜZ: Önümüzdeki seçimlerde belediye başkanlığına aday olmayı düşünüyor musunuz?

AKIN DEMİR: Şuan için adaylık yönünde bir niyetim yok. Tabi teşkilatımızın ve milletimizin tercihi bu yönde olursa, biz herhangi bir adaylıktan ve hizmetten asla çekinmeyiz.

AHMET ÖKSÜZ: Sayın Demir, verdiğiniz bilgiler için teşekkür eder işlerinizde başarılar dilerim.

AKIN DEMİR: Bende Ahmet ÖKSÜZ Gazetesinin Gümüşhane’ye ve bölgeye verdiği bu tür hizmetler için teşekkür eder, gazetecilik mesleği ve ufkunuz açısından güzel sorularla karşımıza geldiniz. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum

 

hergün yeni bir film

googlesocial twitsocial facesocial

Haber Verme Hattı.

0.534.938.17.13 & admin@gundem29.com